Jak leczyć siemieniem lnianym mielonym zgagę i wrzody żołądka?

Len to bardzo ważny surowiec włókienniczy do produkcji płótna lnianego. Oprócz cennych łodyg ma on także nasiona (siemię lniane) pełne prozdrowotnych składników. Jest między innymi doskonałym lekiem na wczesne objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy, nadżerki oraz nadkwaśności, odbijaniu i innych nieżytach żołądka oraz jelit.

Jak jeść siemie lniane mielone na chory żołądek?

Ze zmielonego ziarna lnu bardzo łatwo przygotować miksturę w postaci śluzowego kleiku do picia. W przypadku całych ziaren droga uzyskania cennego kleiku jest znacznie wydłużona. Najpierw należy nasiona moczyć, a potem gotować około 10 minut od momentu wrzenia i pilnować, aby nie wykipiało z garnka. Zmielone siemię lniane natomiast wystarczy zalać gorącą przegotowaną wodą, wymieszać i po kilku minutach płyn do picia gotowy.

Aby siemie lniane mielone z Planteon było skuteczne w leczeniu zapaleń żołądka i dwunastnicy, zalecane jest jego picie pół godziny przed śniadaniem, aby przygotować układ trawienny do pracy. Wyścieła on ścianki żołądka i dwunastnicy, co zapobiega ich uszkodzeniom. Napar ten warto wypijać przed każdym posiłkiem (pół szklanki) i ostatnią porcję mielonego siemienia lnianego wypić tuż przed snem (2 godziny po kolacji). Dzięki temu śluzy z lnu swobodnie osiądą na pustych ściankach żołądka i będą je regenerować w ciągu nocnego wypoczynku.

Siemię mielone lniane można również dodawać do zup jako zagęstnik oraz do ciasta naleśnikowego, pieczonych ciasteczek i placków, pieczywa. Można także posypywać nim masło na kanapkach itp.

Czy siemię lniane mielone zastępuje farmakologiczne leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy?

Siemię mielone z ziaren lnu skutecznie zmniejsza objawy zapalenia układu trawiennego, ale nie niszczy bakterii Helicobacter pyroli. Pałeczki te wyjadają błonę śluzową żołądka i można się ich pozbyć wyłącznie poprzez podanie odpowiednich antybiotyków.

Zatem mielone siemię lniane może pomóc przy profilaktyce układu trawiennego, ale gdy choroba jest już rozwinięta, będzie on wyłącznie środkiem wspomagającym. Warto profilaktycznie wdrożyć do żywienia siemię lniane nie tylko ze względu na związki śluzowe.

Ma ono także inne cenne składniki, jak witaminy (B i E) oraz kwasy linolowy, linolenowy i arachidowy, które określane są jako witamina F. Siemię jest również bogate w odżywcze białko.