Pomysły na pełnowartościowe śniadania z parówkami dla dzieci

Jeszcze do niedawna uważano, że parówek pod żadnym pozorem nie powinno podawać się dzieciom, jednakże trzeba wziąć pod uwagę to, że na przestrzeni lat zmienił się ich skład. Dawniej występował w nim głównie MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie o wysokiej zawartości tłuszczu. Dziś natomiast te lepsze parówki dla dzieci produkowane są wyłącznie z czystego mięsa. A czym je uzupełnić, aby stworzyć z nich pełnowartościowe śniadanie?

Źródło białka, czyli parówka


Dobre parówki powinny zawierać przynajmniej 90% czystego mięsa, a najlepsze – 100%. Jako że robi się je głównie z mięsa (warto postawić na te z szynki lub kurczaka czy indyka), stają się one doskonałym źródłem białka. Warto wspomnieć, że tylko białko pochodzenia zwierzęcego zawiera pełen komplet wszystkich aminokwasów, w tym także tych, które nie są wytwarzane samodzielnie przez organizm. Dzięki temu parówki mogą wspierać rozwój dziecka, gdyż to białko odpowiada za prawidłowy wzrost wszystkich tkanek.

Dodatek pełnowartościowych węglowodanów


Jako że śniadanie ma zapewnić dziecku siły na cały dzień, należy je uzupełnić także dodatkiem węglowodanów, gdyż te makroskładniki odpowiadają za dostarczanie energii. Najlepiej postawić na węglowodany złożone. W przeciwieństwie do tych prostych energia uwalniana jest z nich powoli i stopniowo – maluch nie robi się głodny już po godzinie, a spokojnie może przetrwać do drugiego śniadania. Najlepszym przykładem złożonych węglowodanów będzie pełnoziarniste pieczywo, żytnie lub razowe. Wystarczy uzupełnić nim parówki, aby skomponować świetnie zbilansowane śniadanie.

Kolorowe warzywa lub owoce


Parówki na śniadanie od producenta Tarczyński należy uzupełnić jednak nie tylko pełnoziarnistym pieczywem, ale także i warzywami lub owocami, które zapewnią dziecku odpowiedni zastrzyk witamin i minerałów. Dobrze, aby na talerzu pojawiło się jak najwięcej kolorów. Z samych parówek można nawet stworzyć fantazyjne szaszłyki, wbijając je na długie patyczki i ozdabiając kawałkami papryki, pomidora, ogórka i sałaty – każdy maluch na pewno chętnie sięgnie po coś takiego.