Ręczny, czy też półautomatyczny uzdatniacz wody?

Na rynku istnieje wiele różnych urządzeń, dzięki którym – z mniejszą lub większą skutecznością – można usunąć kamień z wody. Oczywiście po pojęciem „kamień” kryją się tu związki, które są odpowiedzialne za jego odkładanie. Mowa tu oczywiście o jonach wapnia i magnezu, których zawartość w wodzie twardej jest wręcz oszałamiająca.

Uzdatniacz wody – podstawowe informacje i zastosowanie

Bardzo często spotykany w restauracjach gastronomiczny uzdatniacz wody (sprawdź) to urządzenie, które podpinane jest bezpośrednio do instalacji wodnej. Warto podkreślić, że większość producentów nie zaleca instalowania uzdatniacza w systemach CWU. Wynika to z faktu, że obecne w nich zwiększone ciśnienie, mogłoby doprowadzić do uszkodzenia takiego urządzenia. Poza tym trzeba pamiętać, że zdecydowana większość gastronomicznych uzdatniaczy wody jest projektowana dla cieczy o temperaturze do 40 stopni Celsjusza.

Rodzaje uzdatniaczy

Generalnie na rynku występują trzy podstawowe rodzaje uzdatniaczy wody, to jest urządzenia ręczne, półautomatyczne i automatyczne. Różnica między nimi polega na sposobie regenerowania wchodzącego w ich skład filtra. W urządzeniach ręcznych – jak sama nazwa wskazuje – konieczne jest jego wyciągnięcie, a następnie oczyszczenie w solance. Uzdatniacze półautomatyczne nie wymagają wyjmowania filtra, gdyż cały proces czyszczenia odbywa się po naciśnięciu przycisku. Najbardziej zaawansowane pod tym względem są urządzenia zautomatyzowane, które same spłukują filtr za pomocą przygotowanej wcześniej solanki.

Charakterystyka różnych rodzajów uzdatniaczy

Ręczny, gastronomiczny uzdatniacz wody to dość anachroniczne urządzenie, które ze względu na brak komfortu obsługi jest wykorzystywane coraz rzadziej. Bardzo popularne są urządzenia półautomatyczne, których obsługa wymaga jedynie naciśnięcia odpowiedniego przycisku. Niestety, nie zapewniają one możliwości regeneracji filtra o każdej porze dnia i nocy, gdyż czynność tą musi wykonać przeszkolony pracownik. Do trzeciej grupy należą najbardziej funkcjonalne urządzenia automatyczne. Co prawda są one dość skomplikowane (również w obsłudze), ale za to mogą one pracować bez konieczności angażowania pracownika. Na marginesie warto dodać, że sprzęt automatyczny może regenerować filtr nawet nocą, gdy pobór wody przez restaurację jest minimalny.

Korzystanie z uzdatniacza nie jest już ekstrawagancją. Dziś, gdy woda krążąca w instalacjach wodnych zawiera coraz więcej kamienia, jego posiadanie jest wręcz obowiązkowe. Dzięki niemu ryzyko uszkodzenia sprzętu gastronomicznego przez kamień znajdujący się w wodzie jest znikome.