Jaką maszynkę do mielenia mięsa warto kupić do domowego użytku?

Zakup maszynki do mielenia mięsa nie jest żadnym problemem. W sklepach AGD/RTV oraz marketach takich maszynek jest niemało. Oczywiście najwięcej jest ręcznych, jednak do domowego użytku lepiej kupić elektryczną. Taki sprzęt pozwala na mielenie mięsa bez żadnego wysiłku. Nie warto jednak oszczędzać i kupować jednej z najtańszych maszynek.

Tanie maszynki do mielenia mięsa nie są dobrym wyborem

Niedroga elektryczna maszynka do mielenia mięsa z reguły jest wykonana z gorszych materiałów, jej silnik zaś jest po prostu słaby. Mielenie większych ilości mięsa tego rodzaju sprzętem może być trudne. Chcąc uniknąć takich kłopotów, warto dopłacić i kupić maszynkę doskonałej jakości. Przemysłowa maszynka do mielenia mięsa – bo o niej mowa – wydaje się urządzeniem, którego powinno używać się tylko w zakładach mięsnych czy firmach działających w branży garmażeryjnej. Oczywiście jest w tym trochę prawdy, duży gastronomiczny wilk do mielenia mięsa na pewno bowiem nie jest potrzebny w kuchni domowej. Mała przemysłowa maszynka do mielenia mięsa w warunkach domowych sprawdzi się doskonale. Jakość tego urządzenia zaś sprawi, że nawet po latach użytkowania wciąż będzie działać doskonale.

Jak mielić mięso w elektrycznej maszynce?

Mięso przed mieleniem warto pokroić na mniejsze kawałki. Przemysłowa maszynka do mięsa jest oczywiście mocna i trwała, pomimo tego jednak warto unikać – nawet przypadkowego – mielenia kości czy chrząstek. Samo mielenie mięsa trudne nie jest. Z uwagi na ryzyko przegrzewania się silnika, nigdy jednak nie należy mielić mięsa nieprzerwanie przez długi czas. Lepiej co kilka minut zrobić sobie przerwę i pozwolić urządzeniu ostygnąć. Często mieląc mięso, trzeba pamiętać o regularnym ostrzeniu noży do maszynki. Stępione będą bowiem mielić mięso mniej dokładnie.

Mycie maszynki do mięsa jest bardzo ważne

Po każdym mieleniu mięsa maszynkę GastroNet24 trzeba rozebrać i wszystkie części, które są do umycia dokładnie wyczyścić. Dzięki temu nie będą się na nich rozwijać żadne bakterie. Istotne jest także usunięcie drobinek mięsa z zakamarków maszynki.