Gofrownica – jaką wybrać?

Gofry to zdecydowanie jedna z tych potraw, która kojarzy się wielu ludziom z wakacjami nad morzem. Jednakże nic nie stoi nam na przeszkodzie, by zrobić je także w domu. Chrupiący i słodki wafel z bitą śmietaną i owocami to potrawa, która powinna smakować praktycznie każdemu. W przeszłości bardzo popularnym urządzeniem do przyrządzania takich przysmaków była gofrownica z żeliwa. Dziś natomiast warto jest korzystać z elektrycznych urządzeń, które są dużo bardziej wygodne i szybsze. Przed zakupem gofrownicy warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

Jaką gofrownicę kupić?

Moc to zdecydowanie podstawowy czynnik, który powinien nami kierować podczas wybierania dobrej gofrownicy. Urządzenia o większej mocy sprawią, że gofry będą o wiele lepiej wypieczone. Powinny także być chrupiące i złote. Dużo nowszych modeli urządzeń posiada moc 700W, dzięki której osiągniemy dobre efekty, jednakże sprzęt o mocy powyżej 1000W będzie najlepszym rozwiązaniem. Tego typu gofrownica (więcej) może nie prezentować się najlepiej, jednak dobrze jest czasem rezygnować z ładnego wyglądu na rzecz osiągów i funkcjonalności.

Ciasto na gofry i przydatne funkcje gofrownicy

Ciasto gofrowe powinno przypominać to do naleśników. Powinno być zrobione z mąki, jajek, cukru, soli, tłuszczu oraz wody i mleka. Tak przyrządzone ciasto powinniśmy miksować do uzyskania właściwej konsystencji, a kolejno trzeba je wlać do podgrzanej gofrownicy. Większość producentów oferuje gofrownice, w których można regulować temperaturę. Na początku dobrze będzie rozgrzać sprzęt do maksimum, a następnie wlać wcześniej przyrządzone ciasto i zniżyć trochę temperaturę. Po kilku minutach potrawa powinna być gotowa do podania. Często sporym powodzeniem cieszą się gofry o ciekawych kształtach tj. zwierzątka, motywy filmowe, postaci z kreskówek i komiksów. Dla wielu osób nie bez znaczenia jest fakt, ze gofry możemy smażyć bez ciągłego smarowania olejem oraz natłuszczania powłoki.

Jak poprawnie trzeba myć gofrownicę?

Jeżeli do ciasta doleje się niewielką ilość tłuszczu to gofry nie powinny przywierać i wyjdą z gofrownicy dość łątwo. Trzeba jedynie podnieść je za pomocą drewnianej łopatki. Przed nastawieniem gofrownicy warto będzie ją posmarować olejem przy pomocy pędzelka. Taki manewr zabezpieczy gofry przed przyklejeniem się do urządzenia. Po użyciu każdej gofrownicy powinno się ją ostudzić, a następnie umyć i osuszyć. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ w zagłębieniach gofrownicy z pewnością będą się gromadzić resztki jedzenia.