Najpopularniejsze ciasta na polskim stole

Polacy uwielbiają desery. Uwielbiają je robić, a jeszcze bardziej lubią je jeść. Szczególnie modne są domowe ciasta, często w nowych wersjach. Zdarzają się też przepisy, w których podkreślany jest ich rodowód. Niejednokrotnie, są one spadkiem po babci. Jakie są najpopularniejsze wypieki na polskich stołach? Co Polacy pieką najczęściej?

Ciasto z jabłkami

Najpopularniejszym polskim ciastem jest szarlotka. Ten klasyczny deser przygotowywany jest na wiele sposobów. Każda rodzina ma przynajmniej jeden ulubiony przepis. Jabłecznik może być przygotowywany na kruchym spodzie, być zestawiony z warstwą sernika lub przykryty budyniową masą. Każda wersja ma swoich zwolenników. Ciasta z jabłkami są serwowane również we większości restauracji. Bardzo często podaje się ją na ciepło z gałką lodów waniliowych i bitą śmietaną. Taki zestaw kilkanaście lat temu był uznawany za ekstrawagancję, w tej chwili – jest czymś banalnym i oczywistym. Ogromnym atutem tego wypieku jest atrakcyjna cena jabłek o każdej porze roku. To jeden z niewielu owoców, który nie osiąga skandalicznie wysokich cen. Co za tym idzie, można go spożywać bez obaw o domowy budżet. Warto też pamiętać, że większość jabłeczników jest bardzo prosta w przygotowaniu. Nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności, ani sprzętu. Z tego powodu, wiele osób stawiających swoje pierwsze kroki w pieczeniu próbuje swoich sił właśnie na tym cieście. Jest ono proste, dość tanie i przy okazji świetnie smakuje. Bardzo ciężko jest znaleźć kogoś, kto nie lubi tego rodzaju ciasta.

Sernik z piekarnika i z lodówki

Ciasto z serem jest dobrą alternatywą dla szarlotki. Dużym plusem tego ciasta jest brak konieczności obierania owoców. Oczywiście, ser powinien zostać wcześniej zmielony. Jednakże, bez większych problemów można kupić gotową masę serową. Nie trzeba wtedy tracić czasu na przygotowywanie masy, a jedynie ją przełożyć na blachę. Bardzo popularne są też serniki na zimno. Są one szczególnie często podawane latem, gdy dostępne są świeże owoce.

Dokładny przepis na szarlotkę znajdziesz min. na tym portalu kulinarnym: https://www.mniammniam.com/szarlotka-na-kruchym-ciescie-przepis-tradycyjny