Czym są płatki drożdżowe i dlaczego warto je stosować?

W dzisiejszych czasach coraz więcej wiemy o odpowiednim odżywianiu się. Trzeba też jednak powiedzieć, że nie każdy ma wiedzę dotyczącą tego, co znajduje się w potrawach. Przeglądając z tyłu opakowania można mieć wrażenie, że nierzadko są to istne tablice Mendelejewa. Płatki drożdżowe na pierwszy rzut oka mogłyby kojarzyć się ze zdrowym jedzeniem, ale jednak nazwa jest bardzo myląca. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się czym są płatki drożdżowe, gdzie się znajdują oraz czy warto je stosować. Zapraszamy do naszego artykułu.

Płatki drożdżowe – opis

Nazwa „płatki drożdżowe” kojarzyć by się mogła z jedzeniem pozwalającym na utrzymanie lepszej figury, jednak prawda jest zdecydowanie inna i jest odległa od zwykłych skojarzeń. Są to drożdże, które nie fermentują i przede wszystkim są nieaktywne biologicznie. W przypadku spożywania aktywnych drożdży mogą one fermentować i można wręcz powiedzieć, że żyją swoim życiem, a płatki drożdżowe ze sklepu Planteon są niegroźne i nie będziemy odczuwać sytości i przejedzenia z tytułu ich spożywania. Gdybyśmy mieli opisać smak płatków drożdżowych, to moglibyśmy powiedzieć, że jest to posmak mięsa, ale jednak spora część osób kojarzy go ze wzmacniaczem smaku, czyli glutaminianem sodu.

Gdzie stosuje się płatki drożdżowe?

Płatki drożdżowe stosuje się jako przyprawa do zup i sosów, ale w porównaniu z glutaminianem sodu jest on o wiele mniej szkodliwy. Może być świetną alternatywą dla śmietany czy mąki jako zagęszczacz, a co istotne dla osób dbających o witaminy – zawiera on witaminę B, która nie traci swoich właściwości nawet przy smażeniu, dlatego może świetnie służyć jako panierka, czy też dla pasztetów oraz innych potraw. Co ciekawe, płatki drożdżowe można jeść również na surowo.

Dlaczego warto je stosować?

Stosowanie płatków drożdżowych jest dobre, ponieważ nie dość, że jest zdrowa, to mogą je spożywać osoby będące na diecie, a w dodatku produkt nie zawiera laktozy, co sprawia, że osoby na nią uczulone nie będą miały problemu z jej spożywaniem. W zasadzie można je dodawać do każdej potrawy, jednak trzeba już o tym zadecydować indywidualnie.